- Ideal for your desk, dorm or car
- Durable plastic case that contains 12 essential first aid and wound care items; compact size is perfect to carry in a purse, backpack, briefcase or luggage for on-the-go use
- Equipped with 2 Johnson & Johnson Hand Cleansing Wipes (5" x 7-3/4") and 4 Band-Aid Brand Sterile Gauze Pads (2" x 2")
- Additional wound care supplies include 2 Band-Aid Brand Flexible Fabric Adhesive Bandages (3/4" x 3") and 4 Band-Aid Brand Flexible Fabric Adhesive Bandages (63/100" x 2-1/4")
- Some items contain natural rubber latex, which may cause allergic reactions
<
>
Johnson & Johnson First Aid to Go
12 x Piece(s) - 4" Height x 4.5" Width x 1.3" Depth - White - 1 Each
Product Code: JOJ8295
Product Unit: Each
333 Stock Available
Non-Returnable Product
Also Consider
-
Product Code: ACM4061854 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125619 Stock Available
-
Product Code: BSN65259285 Stock Available
-
Product Code: BSN656482338 Stock Available
-
Product Code: BSN6564920537 Stock Available
-
Product Code: CLO302085289 Stock Available
-
Product Code: DIX1387258 Stock Available
-
Product Code: ITA300163859 Stock Available
-
Product Code: ITA602334699 Stock Available
-
Product Code: SAN80653A503 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Johnson & Johnson Consumer Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8295 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jnj.com |
| Brand Name | Johnson & Johnson |
| Product Name | First Aid to Go |
| Marketing Information | Be prepared while you're on-the-go with this travel emergency, First Aid Kit to Go. Durable plastic case contains 12 essential first aid items and wound care supplies. It is the perfect mini size to carry in a purse, backpack, gym bag or luggage. Portable first aid kit contains two 5" x 7-3/4" Johnson & Johnson Hand Cleansing Wipes, four 2" x 2" Band-Aid Brand Sterile Gauze Pads, two 3/4" x 3" Band-Aid Brand Flexible Fabric Adhesive Bandages, four 63/100" x 2-1/4" Band-Aid Brand Flexible Fabric Adhesive Bandages. It is ideal for your desk, briefcase or car. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | First Aid Kit |
Product Information
| Number of Pieces | 12 |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 4" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 2.56 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
12 x Piece(s) - 4" Height x 4.5" Width x 1.3" Depth - White - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.