‹ Prev
Next ›
Kensington Carrying Case for 15.6" Notebook - Black
16.5" Height x 13.8" Width x 3.1" Depth - 1 Each
18 Stock Available
- For notebooks up to 15.6"
- Padded, interior notebook compartment
- Front flap pocket offers quick access to frequently used items
- Roller bag attachment strap
- Multiple storage compartments for all of your accessories
$69.94
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 62560 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Name | SP30 Laptop Case - 15.6" / 39.6cm |
| Marketing Information | Notebook computer case conveniently stores your notebook while providing additional storage space for all of your important items. Padded compartment protects your notebook from bumps and scratches while you travel. Front flap pocket offers quick access to the items you need most. Roller bag strap offers a quick and easy way to attach this case to a roller bag. Case is designed to fit notebooks up to 15.6". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Carrying Case |
Product Information
| Accessibility | Clamshell |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Compartment Height | 13.50" |
| Compartment Width | 3" |
| Compartment Depth | 15.75" |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 16.5" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Multiple storage compartments for all of your accessories |
| Application/Usage | Notebook |
| Compatibility |
Notebook -15.4" Display Screen |
| Country of Origin | China |
Overview
Kensington Carrying Case for 15.6" Notebook - Black
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICWOECGP21188 Stock Available
-
Product Code: BICWOSQP11355 Stock Available
-
Product Code: BOSPS1ADJ1611 Stock Available
-
Product Code: DIX139261 Stock Available
-
Product Code: LEO7453097 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP300 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD311 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOECGP21188 Stock Available
-
Product Code: BICWOSQP11355 Stock Available
-
Product Code: BOSPS1ADJ1611 Stock Available
-
Product Code: DIX139261 Stock Available
-
Product Code: LEO7453097 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP300 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD311 Stock Available