- Gel pillows provide excellent computer while working
- Ventilation channel keeps hands cool and dry
- Soft finish wipes down easily for quick cleanings
- Smooth mousing area ensures precise navigation
<
>
Kensington Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest
1.70" Height x 11.40" Width - Gray - Gel - 1 Each
Product Code: KMW52500
Product Unit: Each
55 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ABFTC27015 Stock Available
-
Product Code: AVE306001451 Stock Available
-
Product Code: ITA602334699 Stock Available
-
Product Code: LLR841492971 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST180 Stock Available
-
Product Code: PIL35343Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QRTGDP186353 Stock Available
-
Product Code: SAN80653A503 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 52500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Duo Gel |
| Product Name | Duo Gel Mouse Pad Wrist Rest |
| Marketing Information | Mouse pad and wrist rest feature gel pillows that match the natural curve of wrists and hands to provide a more comfortable experience while working at a computer. Ventilation channel helps keep hands cool and dry. Soft finish is easy to wipe clean to maintain sanitary conditions. Smooth, quality mousing area on the pad provides accurate tracking for precise navigation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Gel |
| Height | 1.70" |
| Width | 11.40" |
| Length | 17.70" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.