‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Wireless Desktop Set
USB Wireless RF 2.40 GHz Keyboard - Black - USB Wireless RF Mouse - Black - Right-handed for PC - 1 Each
158 Stock Available
- 9-way adjustable feet (front and rear) for customizable fit
- Fully padded wrist rest for comfort and support
- Wireless technology cuts cable clutter
- Ergonomic, right-handed wireless mid-size mouse
- Dedicated quick keys for internet and multimedia
$142.91
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 72403 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Pro Fit |
| Product Name | Pro Fit Wireless Desktop Set |
| Marketing Information | Pro Fit Wireless Comfort Desktop Set can be user configured in nine different positive, neutral and negative positions for totally customized fit. The fully padded wrist wrest offers support for natural typing. A right-handed mid-size mouse offers ergonomic comfort. The wireless technology provides users with clutter-free productivity. The dedicated quick keys provide access to the Internet and multimedia. Spillproof keyboard resists coffee, water, soda and other liquids. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys |
|
Pointing Device
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Features |
|
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.75" |
| Keyboard/Keypad Depth | 10.25" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Kensington Pro Fit Wireless Desktop Set
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVT7568477 Stock Available
-
Product Code: DXEFH207257 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS942 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH1205 Stock Available
-
Product Code: DXETH207207 Stock Available
-
Product Code: NUM102008 Stock Available
-
Product Code: SCCOF16BI00411 Stock Available
-
Product Code: SJN3192481429 Stock Available
-
Product Code: SJN3780321059 Stock Available
-
Product Code: SWM4749146 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT7568477 Stock Available
-
Product Code: DXEFH207257 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS942 Stock Available
-
Product Code: DXESXP10PATH1205 Stock Available
-
Product Code: DXETH207207 Stock Available
-
Product Code: NUM102008 Stock Available
-
Product Code: SCCOF16BI00411 Stock Available
-
Product Code: SJN3192481429 Stock Available
-
Product Code: SJN3780321059 Stock Available
-
Product Code: SWM4749146 Stock Available