‹ Prev
Next ›
Kimberly-Clark Professional Jumbo Roll Dispenser for WypAll and Kimtech Wipers
Roll Dispenser - 33" Height x 18.5" Width x 0.7" Depth - Black - Portable - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Portable design stays with you at any work space
- Compact size leaves valuable countertop space clear for other things
- Built-in perforator dispenses exactly what you need
- For use with Jumbo Wypall towels and Kimtech wipes
$87.50
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 80596 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Product Name | Jumbo Roll Dispenser for WypAll and Kimtech Wipers |
| Marketing Information | With this portable, freestanding jumbo roll dispenser for Kimtech and Wypall wipes, you can move wipers so that they're always at your fingertips, right in your work space. No more carrying a bulky box around or not having what you need, when you need it. Plus, because it's standing in your work space, it saves valuable counter space. The dispenser is designed to work with compatible Wypall towels and Kimtech wipes, in the jumbo roll format (sold separately). Because of a built-in perforator, you can tear off just what you need to get the job done, reducing waste. Changing the roll is quick and easy, so that you can get on with your job. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wipe Dispenser |
Product Information
| Dispenser Type | Roll |
| Features | Portable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 33" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 0.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Kimberly-Clark Professional Jumbo Roll Dispenser for WypAll and Kimtech Wipers
Accessories
-
Product Code: KCC05007Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC05841141 Stock Available
-
Product Code: KCC34955Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC350151 Stock Available
-
Product Code: KCC410252 Stock Available
-
Product Code: KCC4104319 Stock Available
-
Product Code: KCC41055170 Stock Available
-
Product Code: KCC4160027 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.