‹ Prev
Next ›
Lorell 12" Oscillating Desk Fan
12" Fan Diameter - 3 Speed - Quiet, Oscillating - 19.5" Height x 13.9" Width x 11.5" Depth - Light Gray
Out of Stock Locally - Call for More Information
- 12" fan with on/off switch for oscillation
- Push-button control offers high, medium and low settings
- Features quiet operation, two-prong grounding plug and metal safety grill
- Made of high-impact plastic
- Light Gray
$50.78
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 44551 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | 12" Oscillating Desk Fan |
| Marketing Information | 12" Oscillating Fan features push-button control with high, medium and low settings. Turn oscillation on and off control. Fan operates quietly. Cord has a two-prong grounded plug. Tabletop fan is made of high-impact plastic with metal safety grill. ETL certified. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Fan |
Technical Information
| Fan Diameter | 12" |
| Speed Settings | 3 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Light Gray |
| Grill Material | Metal |
| Height | 19.5" |
| Width | 13.9" |
| Depth | 11.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Lorell 12" Oscillating Desk Fan
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.