- Extra mobility with swivel casters
- Strong, 4-leg base for students in 5th-grade and higher
- Easy-to-clean shell
- Waterfall seat design for comfort
- Limited Lifetime Warranty
<
>
Lorell Classroom Mobile Chairs
Four-legged Base - Black - Polypropylene - 2 / Carton
Product Code: LLR99911
Product Unit: CT2
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99911 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Classroom Mobile Chairs |
| Marketing Information | Mobile student chairs add color to your classroom and offer color-coding opportunities for learning stations and more. They are equipped with swivel casters for extra mobility in a classroom, computer lab or office setting. The four-leg base features the strength of heavy-gauge tubular steel with a chrome finish. Smooth polypropylene shell allows easy cleaning. Contoured waterfall seat front offers comfort. Chairs stack five high for convenient storage. Seat height is 18" and is typically designed for students in fifth-grade and up. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Feature | Contoured |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Material | Tubular Steel |
| Base Color | Chrome |
| Portability | Stackable |
| Casters | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 30" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 21" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: LLR998816 Stock Available
-
Product Code: LLR998847 Stock Available
-
Product Code: LLR998876 Stock Available
-
Product Code: LLR9988814 Stock Available
-
Product Code: LLR99890174 Stock Available
-
Product Code: LLR9989131 Stock Available
-
Product Code: LLR9989210 Stock Available
-
Product Code: LLR9991031 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: KFICS230BKB10S8Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB12S8Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB13S8Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB14S8Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB18S8Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB35S8Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB3S08Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB7S08Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB8S03Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KFICS230BKB8S07Out of Stock Locally - Call for More Information