‹ Prev
Next ›
Lorell Dry-Erase Glass Board
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - Frost Glass Surface - Rectangle - Stain Resistant, Ghost Resistant - Assembly Required - 1 Each
47 Stock Available
- Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface
- Glass surface will not stain or ghost; includes marker tray
- Promotes smooth writing and erases cleanly
- Glass boards look brand new even after years of use
- Steel bolts hide the mounting hardware
$217.26
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52502 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Dry-Erase Glass Board |
| Marketing Information | Add style to your office with this glass dry-erase board that makes a subtle yet classy statement. Contemporary, solid glass panel provides a superior writing surface. Glass surface will not stain or ghost. The glass board promotes smooth writing and erases cleanly and completely under the most demanding usage. Glass boards look brand new even after years of use. Ultra-white, frosted writing area offers easy viewing. Glass board works with all dry-erase markers. Steel bolts hide the mounting hardware (included). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | Frost |
| Board Surface Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell Dry-Erase Glass Board
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: QRTG27248W6 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248FOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QRTG7248W23 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648F1 Stock Available
-
Product Code: QRTG9648W26 Stock Available
-
Product Code: UBR2301U000115 Stock Available
-
Product Code: UNV4320495 Stock Available