- Bistro-height makes it ideal for cafeterias or breakrooms
- For use with round or square utility tabletops
- Stabilizing, plastic levelers to compensate for uneven floors
- Tabletops and bases sold separately (Order Both)
<
>
Lorell Hospitality 42" Bistro-Height Tabletop X-leg Base
Metallic Silver X-shaped Base - 40.75" Height x 36" Width - Assembly Required - 1 Each
Product Code: LLR34432
Product Unit: Each
12 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 34432 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Hospitality |
| Product Series | Bentwood |
| Product Name | Hospitality 42" Bistro-Height Tabletop X-leg Base |
| Marketing Information | Bistro-height, X-leg table base is a part of Lorell Hospitality Table Collection for convenient breakroom furnishings. X-leg base mounts onto 42" round or square tabletops with predrilled holes on the underside of the Lorell tops for quick setup of your breakroom. The base spread is 36". Connecting hardware is included. Silver metallic base is made of 14-gauge tubular steel with welded construction for durability. Stabilizing feet at the ends also protect your floors. Tops and bases are ordered separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | X-shaped |
| Application/Usage |
|
| Base Color/Finish | Metallic Silver |
| Base Material | Tubular Steel |
Physical Characteristics
| Height | 40.75" |
| Width | 36" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Bulgaria |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: LLR3443114 Stock Available
-
Product Code: LLR61627Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR61628Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLRPLB24ES3 Stock Available
-
Product Code: LLRPLB24HESOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLRPLB24HMY4 Stock Available
-
Product Code: MRT384EBOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SCTSPLINKFT24729 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: LLR259303 Stock Available
-
Product Code: LLR25931106 Stock Available
-
Product Code: LLR2597063 Stock Available
-
Product Code: LLR2597162 Stock Available
-
Product Code: LLR608017 Stock Available
-
Product Code: LLR608029 Stock Available
-
Product Code: LLR6080330 Stock Available
-
Product Code: LLR608043 Stock Available
-
Product Code: LLR6080531 Stock Available