- Breathable mesh on back and adjustable lumbar support
- Thick cushion on seat
- Height-adjustable arms
- Adjust tilt tension for your comfort
- Seat adjusts in height for better positioning
<
>
Lorell Mid-back Task Chair
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Mid Back - 1 Each
Product Code: LLR83307
Product Unit: Each
104 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 83307 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | Soho |
| Product Name | Mid-back Task Chair |
| Marketing Information | Task chair mid-back features a breathable mesh back, height-adjustable lumbar support and thickly cushioned seat with fabric upholstery for a comfortable seating experience. The sturdy arms adjust in height and feature soft padding made of polyurethane so you can sit back and relax. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned |
| Minimum Seat Height | 17.88" |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Seat Width | 18.75" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 21" |
| Back Width | 20.75" |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Material | Nylon |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 41.9" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 27.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BOPB996Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSXVL581ES10T2 Stock Available
-
Product Code: BSXVL582ES10T29 Stock Available
-
Product Code: HONIWMMKD2FC10DOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONSVTM2FCP10DW16 Stock Available
-
Product Code: HONSVTM2FCP19DWOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONSVTM2FCP22DWOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONSVTM2FCP46DWOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONSVTM2FCP82DWOut of Stock Locally - Call for More Information
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: HONCMY1ACU101 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONI2UL2AC10TKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONIW103CU108 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK2 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC90TKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK13 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TK11 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TK2 Stock Available
-
Product Code: LLR41840Out of Stock Locally - Call for More Information