‹ Prev
Next ›
Lorell Oversized Chair Mat for Hard Floors - 60" x 79"
Hard Floor - 60" Width x 79" Depth x 0.075" Thickness - Rectangular - Polycarbonate - Clear - 1 Each
24 Stock Available
- Clear polycarbonate protects floors from damage
- Strong, durable construction
- For use on hard floors
- Smooth, easy-glide surface for effortless chair movement
- Easy-glide surface for effortless chair movement
$216.22
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02358 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Oversized Chair Mat for Hard Floors - 60" x 79" |
| Marketing Information | Durable polycarbonate chair mat is designed for use on all types of hard floors. The extra-large size makes it ideal for a variety of work space setups while providing reliable floor protection. Made from clear, resilient polycarbonate with double the impact strength of PVC, it resists cracking, curling, discoloration and odors and is 100-percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 60" |
| Mat Depth | 79" |
| Mat Thickness | 0.075" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Hard Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited Lifetime |
Overview
Lorell Oversized Chair Mat for Hard Floors - 60" x 79"