‹ Prev
Next ›
Lorell SOHO Mesh Mid-back Task Chair
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Mid Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
76 Stock Available
- Height-adjustable seating allows you to sit comfortably at your desk
- Mesh back allows air to flow through to help keep you cool when seated
- Fabric seat cushion offers sturdy support for lasting use
- Lumbar support helps prevent lower back strain through extended seating
- Also offers 360-degree swivel, tilt tension, tilt lock and more
$438.66
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 41842 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Line | SOHO |
| Product Name | SOHO Mesh Mid-back Task Chair |
| Marketing Information | Task chair with a mid-back features pneumatic, seat-height adjustment to allow a variety of users to sit comfortably at their desk. Mesh back allows air to flow freely to help keep you cool as you're seated. Upholstered fabric seat cushion provides comfortable support through years of use. Lumbar support offers ergonomic support for your lower back to help prevent strain through extended seating. Task chair also includes 360-degree swivel, tilt tension, tilt lock, adjustable armrests and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 16.75" |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Seat Width | 18.38" |
| Seat Depth | 16.38" |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Back Height | 17.50" |
| Back Width | 17.20" |
| Arm Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Black |
| Number of Casters | 5 |
| Armrest | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 37.8" |
| Width | 26" |
| Depth | 25.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Lorell SOHO Mesh Mid-back Task Chair
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: EUT498SL03Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL47Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUT498SL48Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLK4 Stock Available
-
Product Code: EUTFLEXYOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONCMZ1ACU101 Stock Available
-
Product Code: HONI2L1AMLC19TKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONI2L1AMLC67TKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONI2L1AMLC98TK2 Stock Available
-
Product Code: HONNR12SAMC10BT6 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10T8 Stock Available
-
Product Code: BSXVL582ES10T18 Stock Available
-
Product Code: HONCMY1ACU1010 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK2 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU108 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK14 Stock Available
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK14 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TK11 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TK2 Stock Available