- Spacious desktop to spread out your work or welcome visitors
- Center drawer for private essentials; large open area under desktop to customize your storage
- Sturdy legs and steel tube bracing support the substantial, L-shaped top
- High-capacity with a total of 400 lb. - 200 lb. for each worksurface
<
>
LYS L-Shaped Industrial Desk
L-shaped Top - 200 lb Capacity - 52.13" Table Top Width x 19.75" Table Top Depth - 29.50" Height - Assembly Required - Aged Oak - Medium Density Fiberboard (MDF) - 1 Each
Product Code: LYSDK100LRGK
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | LYS |
| Manufacturer Part Number | DK100LRGK |
| Brand Name | LYS |
| Product Name | L-Shaped Industrial Desk |
| Marketing Information | L-Shaped Industrial Desk with center drawers offers plenty of smooth desktop surface and open area underneath to customize your storage options. Main tabletop size is 52-1/8" wide x 19-3/4" deep x 29-1/2" high and holds up to 200 lb. Return top with center drawer measures 47-1/4" wide x 19-3/4" deep x 29-1/2" high and holds up to 200 lb. Sturdy, medium-density fiberboard, leg bases support the substantial tops. Each leg includes a steel tube cross inside for bracing. To strengthen the legs, they are connected with powder-coated steel tubes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Desk |
Product Information
| Table Top Width | 52.13" |
| Table Top Depth | 19.75" |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Table Top Shape | L-shaped |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Industry |
| Base Material | Powder Coated Steel |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Aged Oak |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Height | 29.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Overview
L-shaped Top - 200 lb Capacity - 52.13" Table Top Width x 19.75" Table Top Depth - 29.50" Height - Assembly Required - Aged Oak - Medium Density Fiberboard (MDF) - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.