- Study APP capability; durable, water-resistant covers protect your notes all year long
- High-quality paper prevents ink from bleeding through pages
- Perforated pages let you quickly transfer pages into binder or pocket
- Spiral Lock wire prevents coil from catching onto clothing
- Storage pocket keeps loose pages conveniently organized
<
>
Mead Five Star Subject Spiral Notebook
1 Subject(s) - 100 Sheets - Wire Bound - 3 Hole(s) - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 3" Height x 10" Width x 11" Length - Assorted Plastic, Paperboard Cover - Dual-pocket Divider, Water Resistant, Durable, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock - 6 / Pack
Product Code: MEA38052
Product Unit: PK6
77 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 38052 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Mead |
| Product Line | Five Star |
| Product Name | Five Star Subject Spiral Notebook |
| Marketing Information | One-subject, wire-bound notebook features durable, water-resistant covers to keep your notes protected all year long. College-ruled, high-quality paper resists ink bleed to help keep your writing legible. Neat sheet pages are perforated for clean, consistent removal. Spiral lock wire prevents the coil from snagging onto your clothing or backpack. Reinforced storage pocket help prevent tears and offers convenient storage for your loose papers. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Size | 11" x 8 1/2" |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Cover Color | Assorted |
| Cover Material |
|
| Binding Type | Wire Bound |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 3" |
| Width | 10" |
| Length | 11" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
1 Subject(s) - 100 Sheets - Wire Bound - 3 Hole(s) - 11" x 8 1/2" Sheet Size - 3" Height x 10" Width x 11" Length - Assorted Plastic, Paperboard Cover - Dual-pocket Divider, Water Resistant, Durable, Bleed Resistant, Perforated, Spiral Lock - 6 / Pack
Also Consider
-
Product Code: PACPMMK37101DE3 Stock Available
-
Product Code: ROA10021CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA10034CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA125319 Stock Available
-
Product Code: ROA7722288 Stock Available
-
Product Code: ROA7726440 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA97228CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: TOP2080146 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA720455 Stock Available
-
Product Code: MEA73930161 Stock Available
-
Product Code: MEA840030216 Stock Available
-
Product Code: REDAF9150819 Stock Available
-
Product Code: SPR83254BD312 Stock Available
-
Product Code: SPR83255BD43 Stock Available
-
Product Code: TOP1038511 Stock Available
-
Product Code: TOP103888 Stock Available