‹ Prev
Next ›
Medline Non-Slip Chrome Footstool
350 lb Load Capacity - 16" Length x 12" Width x 8.3" Height - Steel - Chrome
1 Stock Available
- Economical footstool has a built-in textured black rubber mat top for grip and comfort
- Sturdy and stylish chrome-plated steel legs and frame with 17 distinct weld points for enhanced strength
- 16in. L x 12in. W x 8.25in. H
- 350-lb. weight capacity
- One footstool
$162.51
Product Details
General Information
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | MDS80430I |
| Manufacturer Website Address | http://www.medline.com |
| Brand Name | Medline |
| Product Name | Non-Slip Chrome Footstool |
| Marketing Information |
Economical footstool with a built-in textured rubber mat delivers both traction and comfort. Sturdy and stylish chrome-plated steel legs and frame feature 17 distinct weld points for enhanced strength. Rubber-tipped feet ensure stability. Stool supports up to 350 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Stool |
Product Information
| Stool Height | 8.25" |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Frame Color | Chrome |
| Frame Material | Steel |
| Base Shape | Four-legged |
| Base Material | Steel |
| Number of Legs | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Chrome |
| Product Material |
|
| Height | 8.3" |
| Width | 12" |
| Length | 16" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Medline Non-Slip Chrome Footstool
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.