- Hook-and-loop strips are riveted for added strength
- Anti-swivel locking pin for straight-push dust mopping
- Compatible with SmartPads Disposable and Reusable Microfiber Flat Mops (not included)
- Works with standard, 5" x 18" hook-and-loop flat mops (not included); pair with Telescoping Mop Handle (not included) for a complete frame and handle setup
<
>
Monarch Smart Rags 18" Lockable Mop Frame
Lightweight, Hook & Loop Strip - Black, Silver - Aluminum - 1 Each
Product Code: MONM700018
Product Unit: Each
716 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: DIA3380967 Stock Available
-
Product Code: HERZ3418RNR01Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM96CT147 Stock Available
-
Product Code: SOL11513930 Stock Available
-
Product Code: SOL217241546 Stock Available
-
Product Code: SOL26822352 Stock Available
-
Product Code: SOL46529227 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Hospeco Brands Group |
| Manufacturer Part Number | M700018 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hospeco.com |
| Brand Name | Monarch |
| Product Line | Smart Rags |
| Product Name | Smart Rags 18" Lockable Mop Frame |
| Marketing Information | 18" Lockable Mop Frame is perfect for use with SmartPads Disposable and Reusable Microfiber Flat Mops (not included). Lightweight, strong, aluminum frame features hook-and-loop strips that are riveted for added strength. Anti-swivel locking pin is used for straight-push dust mopping. Frame is compatible with most standard, 5" x 18" hook-and-loop flat mops (not included). Pair it with Telescoping Mop Handle (not included) for a complete handle and frame setup. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mop Frame |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Aluminum |
| Width | 5" |
| Length | 18" |
Miscellaneous
| Compatibility |
SmartPads Disposable and Reusable Microfiber Flat Mops |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Lightweight, Hook & Loop Strip - Black, Silver - Aluminum - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.