- Front-loading design to store papers, folders and notebooks
- Nesting construction to conveniently stack and save desk space
- Eco-friendly - made of recycled plastic bottles to help reduce environmental impact
- Durable, sturdy material for long-lasting use
- Translucent for a stylish look that elevates your home, school or office
<
>
Officemate 21040 Paper Tray, Stackable, Letter Tray, Recycled , Gray, 2PK
2 Compartment(s) - 2.80" Height x 12.80" Width x 10.20" Depth - Desktop - Stackable - Translucent Gray - Plastic - 2 / Set - 1 Each
Product Code: OIC21040
Product Unit: Each
24 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE05711BD521 Stock Available
-
Product Code: AVE11124117 Stock Available
-
Product Code: AVE17002129 Stock Available
-
Product Code: AVE1702296 Stock Available
-
Product Code: AVE1703027 Stock Available
-
Product Code: AVE79104129 Stock Available
-
Product Code: BSN099533895 Stock Available
-
Product Code: OIC0893043 Stock Available
-
Product Code: PAP2062225113 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 21040 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Stackable Letter Trays, Made from Recycled Bottles, 2PK |
| Marketing Information | Recycled Stackable Letter Trays feature a front-loading design to hold papers, folders and notebooks. Trays nest securely on top of one another for solid stacking to save precious desk space. They are made from eco-friendly, recycled plastic bottles to help reduce environmental impact. Durable, sturdy material guarantees long-lasting, reliable strength. Translucent design elevates your home, school or office with a modern, stylish look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Quantity Per Container | 2/Set |
| Total Number of Compartments | 2 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Translucent Gray |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.80" |
| Width | 12.80" |
| Depth | 10.20" |
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.