- Unique design for conveniently adding file storage space
- Easily mounts to walls or partitions; includes mounting hardware
- Made of see-through plastic for easy visibility
- Individual letter files: 13"W x 4-1/8"D x 7"H
- Made in USA
<
>
Officemate 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke
Horizontal - 7" Height x 13" Width x 4.12" Depth - Stackable - Smoke - Plastic - 1 Each
Product Code: OIC21431
Product Unit: Each
85 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN09956471 Stock Available
-
Product Code: BSN16508304 Stock Available
-
Product Code: BSN1914LB16861 Stock Available
-
Product Code: BSN2652828 Stock Available
-
Product Code: BSN32355307 Stock Available
-
Product Code: BSN32951Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN3295371505 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125619 Stock Available
-
Product Code: BSN36685342 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 21431 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke |
| Marketing Information |
Stacking wall files allows for multiple pockets to organize mail or documents. Unique design makes adding more files convenient and easy. Mount to walls or partitions easily with included mounting hardware (double-sided tape and mounting screws). 13" width x 4 1/8" depth x 7" height. Made in USA. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| File Size Supported | Letter |
| Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 13" |
| Depth | 4.12" |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |