‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
100 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
$7.27
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: UBR3595U062449 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062460 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062426 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062449 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062460 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062458 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1041 Stock Available
-
Product Code: UNV11112361 Stock Available
-
Product Code: UNV111249154 Stock Available