‹ Prev
Next ›
Officemate Heavy-Duty Hole Punch with Lever Handle
3 Punch Head(s) - 32 Sheet of 20lb Paper - 9/32" Punch Size - Black
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Ergonomic lever handle for easy punching of 9/32" holes in up to 32 Sheet of 20 lb Paper
- 3 adjustable punch heads for 2-hole or 3-hole punching
- Adjustable paper guide and jam-free feature
- All-metal construction for durability
- Easy-to-empty chip tray
$99.59
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 90078 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Heavy-Duty Hole Punch with Lever Handle |
| Marketing Information | Heavy-duty hole punch features an ergonomic lever handle for easy punching of 9/32" holes in up to 32 sheets of 20 lb. paper. Three adjustable punch heads deliver 2-hole or 3-hole punching. Design also features an adjustable paper guide and easy-to-empty chip tray. Jam-free hole punch offers an all-metal construction for durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
Product Information
| Number of Punch Heads | 3 |
| Holes Separation | 2.75" |
| Number of Holes Punched |
|
| Paper Punch Capacity | 32 Sheet of 20lb Paper |
| Punch Size | 9/32" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Heavy-Duty Hole Punch with Lever Handle
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.