- Heavy-duty, portable clipboard case can be used as a briefcase
- Built-in filing pockets are perfect for CDs, business cards and papers
- Three separate compartments can be used for pens and other small items (one is magnetic for clips)
- Includes Low-profile clip, ergonomic hand grips and paper storage area
- Dimensions: 11-3/4"W x 1-1/2"D x 14-1/2"H
<
>
Officemate Portable Clipboard Storage Case
Storage for Stationary - Charcoal - 1 Each
Product Code: OIC83301
Product Unit: Each
21 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN2534699 Stock Available
-
Product Code: BSN2675295 Stock Available
-
Product Code: BSN28650456 Stock Available
-
Product Code: BSN3655036223 Stock Available
-
Product Code: EVEE95FP815 Stock Available
-
Product Code: EVEEN93207 Stock Available
-
Product Code: SAN2096145140 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Portable Clipboard Storage Case |
| Marketing Information | Heavy-duty, portable clipboard case can be used as a briefcase. Built-in filing pockets are perfect for CDs, business cards and papers. Three separate compartments can be used for pens and other small items (one is magnetized to hold clips in place). Clipboard includes a low-profile clip, ergonomic hand grips and paper storage area. Unique hinge-and-clasp system assures many years of use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Clipboard |
Product Information
| Number of Compartments | 3 |
| Item Capacity | Stationary |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Charcoal |
| Height | 14.5" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 1.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN49270Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN49271Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: OIC833027 Stock Available
-
Product Code: SAU0047010 Stock Available
-
Product Code: SAU0055938 Stock Available
-
Product Code: UNV4030018 Stock Available
-
Product Code: UNV40318Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV40319605 Stock Available