- Unique brush head rotates in random orbit for easy-to-use fingertip control
- Random orbital drive glides over surfaces and prevents damage from brush
- Virtually maintenance-free design ensures worryless performance
- Perfect for sanding, refinishing, stripping, scrubbing, waxing and more
- Brushes and cleaning pads not included
<
>
Oreck Orbiter Commercial Floor Machine
13" Cleaning Width - Carpet, Bare Floor, Hardwood, Hard Floor - 50 ft Cable Length - AC Supply - 5.40 A - Silver
Product Code: ORKORB550MC
Product Unit: Each
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Oreck Commercial |
| Manufacturer Part Number | ORB550MC |
| Manufacturer Website Address | http://www.edmarvac.com |
| Brand Name | Oreck |
| Product Line | Orbiter |
| Product Name | Orbiter Commercial Floor Machine |
| Marketing Information | Commercial floor machine with a 13" cleaning path makes it simple to sand, refinish, strip, scrub, wax and polish all floor surfaces, as well as deep clean your carpets. Its unique brush head rotates in a random orbit for easy-to-use fingertip control. Random orbital drive allows the machine to easily glide over surfaces and prevents brush marks, swirls, sanding marks and gouges. Virtually maintenance-free construction ensures there are no gears, belts or motor brushes that can wear out. Multipurpose design can be used with several different cleaning pads (sold separately) to let you tackle almost any job. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Upright Rotary Cleaner |
Technical Information
| Cleaning Path | 13" |
| Cord Length | 50 ft |
| Application/Usage | Commercial |
| Floor Type |
|
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Current | 5.40 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year motor and parts |
Overview
13" Cleaning Width - Carpet, Bare Floor, Hardwood, Hard Floor - 50 ft Cable Length - AC Supply - 5.40 A - Silver
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.