‹ Prev
Next ›
Pacon Railroad Board
Project, Art, Mat, Mounting, Block Printing, Painting, Marker, Stenciling, Poster - 28" Height x 22" Width x 1" Length - Yellow - 1 Carton
4 Stock Available
- Smooth, uniform finish works great with markers, paints and adhesives
- Durable material withstands bends and folds
- Brilliant color on both sides offers fun, unique background
- Perfect for construction, art projects, painting and more
$31.88
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 54721 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Line | Railroad |
| Product Name | Railroad Board |
| Marketing Information | Railroad board is great for construction, art projects, mats, mounting, block printing, painting, markers, stenciling and posters. Board is brilliantly colored on both sides with a smooth uniform finish. Four-ply board is also recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Poster Board |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 28" |
| Width | 22" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Rigid 17-pt. board has smooth uniform finish on front and back |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Pacon Railroad Board
Also Consider
-
Product Code: PAC10415959 Stock Available
-
Product Code: PAC5448114 Stock Available
-
Product Code: PAC5466124 Stock Available
-
Product Code: PAC546912 Stock Available
-
Product Code: PAC547518 Stock Available
-
Product Code: PAC54781Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PAC54877 Stock Available
-
Product Code: PAC5487113 Stock Available
-
Product Code: PAC555420 Stock Available
-
Product Code: PACP549812 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GEO24450BOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GEO24756Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GEO24759Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PAC546025 Stock Available
-
Product Code: PAC546139 Stock Available
-
Product Code: PAC548116 Stock Available