- Fits on desktop or in file drawer
- Side handles for practical, portable storage
- Durable construction holds up to travel well
- Start organizing immediately with included 5 hanging folders
- Also includes 5 customizable tabs and inserts
<
>
Pendaflex Plastic Desktop Letter Hanging File
9.50" Height x 12.19" Width x 6" Depth - Desktop, Counter - Black - Plastic - 1 Each
Product Code: PFX23013
Product Unit: Each
20 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAGSK241600Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN3655125351 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD20 Stock Available
-
Product Code: LLR191945 Stock Available
-
Product Code: OXF5750951 Stock Available
-
Product Code: PIL3533439 Stock Available
-
Product Code: SAN22480PP1285 Stock Available
-
Product Code: SAN30217PP826 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 23013 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Line | DecoFlex |
| Product Name | Plastic Desktop Letter Hanging File |
| Marketing Information | Desktop File provides a versatile way to store your letter-size project files on your desk or on-the-go. Side handles and durable plastic construction offer easy portability so pet projects are never far from reach. This sturdy hanging-file box with a 6" capacity is sized to fit nicely on your desktop or in other small spaces. To start organizing immediately, the desktop file includes five letter-sizes hanging folders with clear tabs and inserts to put you on the path to organization. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Bin |
Product Information
| Placement |
|
| Mount Type | Drawer |
| Application/Usage | File |
| Features | Impact Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 9.50" |
| Width | 12.19" |
| Depth | 6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
9.50" Height x 12.19" Width x 6" Depth - Desktop, Counter - Black - Plastic - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.