‹ Prev
Next ›
Pentel GlideWrite Signature Gel Ballpoint Pen
Blue Ink - Gel-based - White Barrel - 1 Dozen
18 Stock Available
- TechniFLO ink provides rich flow without smearing or smudging
- Well-balanced design gives you more control when writing
- Durable clip secures to various locations to stay within reach
- 1.0mm tip produces clean lines for excellent visibility
$1.42
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pentel of America, Ltd |
| Manufacturer Part Number | BX930WC |
| Manufacturer Website Address | http://www.pentel.com |
| Brand Name | Pentel |
| Product Line | GlideWrite |
| Product Name | GlideWrite Signature Gel Ballpoint Pen |
| Marketing Information | Ballpoint pen features TechniFLO, low-viscosity ink that combines the best gel ink and ballpoint ink qualities to give you a rich flow without smearing or smudging. Sleek barrel with a latex-free grip is well-balanced to give you comfortable control of your writing. Durable clip withstands repeated use and attaches securely to various locations to stay within quick reach. 1.0mm tip writes clean, medium lines for excellent visibility on the page. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Ballpoint Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Barrel Color | White |
| Grip Type |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.90" |
| Width | 0.50" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Pentel GlideWrite Signature Gel Ballpoint Pen
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AAGSK1400Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICWOTAPP418474 Stock Available
-
Product Code: BRTTN4313PK3 Stock Available
-
Product Code: SAN1735801727 Stock Available
-
Product Code: SAN37161PP6374 Stock Available
-
Product Code: SMD192048 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: AAGSK1400Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BICWOTAPP418474 Stock Available
-
Product Code: BRTTN4313PK3 Stock Available
-
Product Code: SAN1735801727 Stock Available
-
Product Code: SAN37161PP6374 Stock Available
-
Product Code: SMD192048 Stock Available