- High-quality, latex-free eraser removes lead easily and cleanly with very little pressure
- Block style is perfect for getting into little corners or erasing large areas quickly
- No smudges, no paper tears and no ghosting
- Size 1" x 2-5/9" x 13/14"
<
>
Pentel Hi-Polymer Eraser
White - Block - 2.6" Width x 0.5" Height x 1" Depth - 1 Each - Non-abrasive, Latex-free
Product Code: PENZEH10
Product Unit: Each
91 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE17576102 Stock Available
-
Product Code: CYO52302411958 Stock Available
-
Product Code: CYO5315082218 Stock Available
-
Product Code: DIX138061392 Stock Available
-
Product Code: EPIE3042684 Stock Available
-
Product Code: EPIE605Out of Stock Locally - Call for More Information
-
7" Overall Length - Left/Right - Stainless Steel - Turquoise, Red, Lime, Blue, Pink, Purple - 1 EachProduct Code: FSK1068911146 Stock Available
-
Product Code: LEO7450016 Stock Available
-
Product Code: SAN80001AOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SPR00334166 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pentel of America, Ltd |
| Manufacturer Part Number | ZEH-10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pentel.com |
| Brand Name | Pentel |
| Product Line | Hi-Polymer |
| Product Name | Hi-Polymer Eraser |
| Marketing Information | High-quality eraser is specially designed for use on paper. Use to erase easily and evenly with very light pressure. Nonabrasive eraser leaves a clear, clean surface. Protective wrapper prevents contamination of eraser. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Eraser |
Product Information
| Application/Usage | Lead Pencil |
| Shape | Block |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: PAP7050291 Stock Available
-
Product Code: PAP70520161 Stock Available
-
Product Code: PAP705211872 Stock Available
-
Product Code: PENZE22A37 Stock Available
-
Product Code: PENZE22B99 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C324 Stock Available
-
Product Code: PENZEH10BP3K640 Stock Available
-
Product Code: SAN70503301 Stock Available
-
Product Code: SAN73201323 Stock Available
-
Product Code: STD525B20150 Stock Available