- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
<
>
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
Product Code: PACP6555
Product Unit: PK500
99 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
Also Consider
-
Product Code: PAC103002446 Stock Available
-
Product Code: PAC103004178 Stock Available
-
Product Code: PAC1030267034 Stock Available
-
Product Code: PAC103031337 Stock Available
-
Product Code: PAC10303821 Stock Available
-
Product Code: PAC1030411172 Stock Available
-
Product Code: PAC10305139 Stock Available
-
Product Code: PAC1030573 Stock Available
-
Product Code: PAC103063117 Stock Available
-
Product Code: PAC10312754 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC103400107 Stock Available
-
Product Code: PAC103401231 Stock Available
-
Product Code: PAC103403225 Stock Available
-
Product Code: PAC103404159 Stock Available
-
Product Code: PAC103405144 Stock Available
-
Product Code: PAC652578 Stock Available
-
Product Code: PACP10306597 Stock Available
-
Product Code: PACP103067141 Stock Available
-
Product Code: PACP103074216 Stock Available
-
Product Code: PACP66854 Stock Available