- Kills 99.99% of most common germs that may cause illness
- Safe, effective and nonirritating
- Free of dye, fragrance and alcohol; designed for PURELL LTX-12 dispensers (not included)
- Compatible for use with vinyl, nitrile and latex gloves
- Patent-pending, controlled-collapse technology maintains bottle shape longer while emptying
<
>
PURELL® Hand Sanitizer Foam Refill
Fragrance-free Scent - 1.27 quart - Pump Bottle Dispenser - Kill Germs - Hand - Clear - Anti-irritant, Fragrance-free, Dye-free, Recyclable, Lockable - 2 / Carton
Product Code: GOJ190202
Product Unit: Each
77 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 1902-02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | SF607™ Hand Sanitizer Foam Refill |
| Marketing Information | Hand sanitizer foam features a benzalkonium chloride (BAK) formulation for use in environments where a nonalcoholic hand sanitizer is required. Safe, nonirritating formulation kills 99.99 percent of the most common germs that may cause illness without the use of soap and water. Controlled collapse technology allows the bottle to maintain its shape for longer to keep a more attractive appearance. Sanitary sealed design helps prevent contamination until use. Fragrance-free foam is compatible with vinyl, nitrile and latex gloves. Hand sanitizer is designed for use with PURELL LTX-12 dispensers (sold separately). |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Hand Sanitizer Foam Refill |
Product Information
| Fragrance Classification | Fragrance-free |
| Size (Volume) | 1.27 quart |
| Composition | Benzalkonium Chloride |
| Dispenser Type | Pump Bottle |
| Recommended Use | Kill Germs |
| Application/Usage | Hand |
| Alcohol Free | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 9" |
| Width | 3.7" |
| Length | 5.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Compatibility | Purell LTX-12 Dispensers |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.