- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Ideal for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 10" x 12" size for organizing and storing 8-1/2" x 11" flat documents to avoid creases from folding
<
>
Quality Park 10 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #95 - 10" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA37895
Product Unit: BX100
14 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE11025113 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125624 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2905 Stock Available
-
Product Code: BSN656382218 Stock Available
-
Product Code: BSN6563910558 Stock Available
-
Product Code: ITA361815279 Stock Available
-
Product Code: LEE1013252 Stock Available
-
Product Code: PAP632018714 Stock Available
-
Product Code: QUA4146716 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37895 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 10 x 12 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 10" x 12" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for storage and filing. Whatever your home or office needs are, these clasp envelopes can make organizing easier. They're great for projects, filing and mailing. Heavy-duty prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. 28 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. 10" x 12" size accommodates most documents without folding. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #95 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Clasp - #95 - 10" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Also Consider
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.