‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes
Catalog - #1 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
11 Stock Available
- 6" x 9" size ideal for small, heavy inserts or greeting cards
- Made from 28 lb. Kraft paper for sturdy reliability; opaque for enhanced privacy and durability
- Heavily gummed to provide a secure seal that keeps contents contained; center seam holds up to heavy items and wear and tear
- Small, economical size to ship pictures, homeschool assignments, small papers and 6" x 8" greeting cards
$40.59
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 40767 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog mailing envelopes are perfect for shipping, storing and organizing. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling at home, in the office or on the mail route. 6" x 9" size is perfect for small documents without folding or larger, folded documents. Classic open-end envelopes are great for 6" x 8" greeting cards. Wide, heavily gummed commercial flap seals tight with moisture to keep inserts secure. Center seams provide added strength for heavy contents. Store your gummed catalog envelopes in a cool, dry place for impressive longevity. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #1 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN21906219 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP300 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: VER9976916 Stock Available
-
Product Code: WAU2258194 Stock Available
-
Product Code: WAU2672120 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442430 Stock Available
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: QUA3778711 Stock Available
-
Product Code: QUA377903 Stock Available
-
Product Code: QUA3779714 Stock Available
-
Product Code: QUA4346828 Stock Available
-
Product Code: QUA544168 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA9333625 Stock Available
-
Product Code: QUA9333810 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN21906219 Stock Available
-
Product Code: ITA602334350 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSJOYCP300 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: VER9976916 Stock Available
-
Product Code: WAU2258194 Stock Available
-
Product Code: WAU2672120 Stock Available