- Long-arm stapler allows center-stitch stapling of pamphlets or brochures
- Push-button release and brake system help you safely reload staples
- Rotating anvil swiftly switches between staple or pin settings
- Galvanized staples ensure precise performance
- Includes stapler and 26/8mm Rapesco staples
<
>
Rapesco 790 Long Arm Stapler with Staples Set
Staples Upto 50 Sheet of 80g/m² Paper - Staple Size: - 24/0.24" , - 24/0.31" , - 26/0.24" , - 26/0.31" - 12" Throat Depth - Front Loading - 1 Each
Product Code: RPC1281
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: ACC72320300 Stock Available
-
Product Code: BSN3666529 Stock Available
-
Product Code: BSN5336699 Stock Available
-
Product Code: ITA361815230 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77PWA613 Stock Available
-
Product Code: SAN39109PP255 Stock Available
-
Product Code: VER99769Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rapesco Office Products, Plc |
| Manufacturer Part Number | 1281 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rapesco.com |
| Brand Name | Rapesco |
| Product Model | 790 |
| Product Name | 790 Long Arm Stapler with Staples Set |
| Marketing Information | Stapler set features a long-arm stapler with a 300mm throat depth for efficient, center-stitch stapling of large pamphlets or brochures. Front-loading stapler features a push-button release and magazine brake system to safely reload staples when needed. Rotating anvil allows you to switch between staple or pin settings. 50-sheet capacity stapler is ergonomically designed to ensure smooth, comfortable use. Galvanized staples are made from premium materials and created to exacting standards to ensure accurate fastening. Set includes a stapler and 26/8mm Rapesco staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Long Reach Stapler |
Product Information
| Staple Size |
|
| Throat Depth | 12" |
| Sheet Capacity | 50 Sheet of 80g/m² Paper |
| Stapler Loading | Front |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 3.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 15.2" |
| Weight (Approximate) | 2.09 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.