- Premium performance perfect for your medium-drain devices
- High-quality materials ensure dependable, long-lasting power
- Mercury-free manufacturing minimizes environmental footprint
- Ready Power technology keeps batteries fresh up to 10 years
- Corrosion inhibitors and ultra-pure materials provide long-term stability
<
>
Rayovac High Energy Alkaline AAA Batteries
For Flashlight, Toy, Mouse, Remote Control - AAA - 12 Year Shelf Life - 4 / Pack
Product Code: RAY8244T
Product Unit: PK4
43 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVT75464539 Stock Available
-
Product Code: EVEE911133 Stock Available
-
Product Code: ICX9419005133 Stock Available
-
Product Code: ICX9419005419 Stock Available
-
Product Code: ITA602334673 Stock Available
-
Product Code: KCC2127076785 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: SMC8440883 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 824-4T |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Rayovac |
| Product Line | High Energy |
| Product Name | High Energy Alkaline AAA Batteries |
| Marketing Information | Power your household with RAYOVAC High Energy AAA Alkaline Batteries. Engineered for long-lasting use, these RAYOVAC AAA batteries are ideal for the high use devices in your home, including flashlights, wireless mice and remotes. RAYOVAC rigorously tests its batteries to ensure they do what they say they'll do-plain and simple. These alkaline AAA batteries are backed by a 12 Year Power Guarantee to last up to 12 years in storage. Each triple A battery is made for dependable performance. For reliability in the devices you use each day, count on RAYOVAC batteries. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 12 Year |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 4.3" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
For Flashlight, Toy, Mouse, Remote Control - AAA - 12 Year Shelf Life - 4 / Pack