‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 4525 HD 2-Shelf Utility Cart Flat Shelf (Med)
2 Shelf - Push Handle Handle - 500 lb Load Capacity - 4 Casters - 5" Caster Size - Foam, Resin, Polypropylene - 43.90" Length x 25.90" Width x 44" Depth x 33.30" Height - Black - 1 Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Flat, open shelves resist rust and corrosion
- Heavy-duty structural foam construction
- Handle bin stores small parts and tools
- Easy-access bottom shelf
- 4 casters - 2 locking
$451.84
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 452500BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 4525 HD 2-Shelf Utility Cart Flat Shelf (Med) |
| Marketing Information | Flat shelf utility cart is perfect for transporting materials, supplies and heavy loads in almost any environment. Two versatile flat shelves are designed for transport of bulky items. Ergonomic push handle provides optimum hand placement and push height, improving control and worker safety. Use molded-in storage compartments, holsters, hooks and notches to carry loads with more safety and efficiency. Cart also features molded-in customizable fittings and easy-access bottom shelf. High-density, structural resin construction resists rust and corrosion. Best-in-class casters meet the most demanding environments. Weight capacity is 500 lb. with a 250 lb. capacity for each shelf. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Utility Cart |
Product Information
| Total Number of Shelves | 2 |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Handle Type | Push Handle |
| Caster Size | 5" |
| Number of Casters | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 33.30" |
| Width | 25.90" |
| Depth | 44" |
| Length | 43.90" |
| Weight (Approximate) | 42.10 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Rubbermaid Commercial 4525 HD 2-Shelf Utility Cart Flat Shelf (Med)
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BOSBSACLGBLKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RCP342488BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP342488PM2 Stock Available
-
Product Code: SAF3931GRYOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAF3931REDOut of Stock Locally - Call for More Information