- Special order item - Allow 21 days for delivery
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Green for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
<
>
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Green
12" Length x 12" Width - Reusable, Launderable, Bleach-safe - Green - 24 / Pack
Product Code: RCP1820578
Product Unit: PK24
48 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820578 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Green |
| Marketing Information |
Microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is green, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
12" Length x 12" Width - Reusable, Launderable, Bleach-safe - Green - 24 / Pack
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CLO308242430 Stock Available
-
Product Code: CLO308255821 Stock Available
-
Product Code: CLO30827415 Stock Available
-
Product Code: GPC2922115 Stock Available
-
Product Code: RCP2134283Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RCPQ62000RDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: TRK19281513 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT11 Stock Available