‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Red
For Commercial - 12" Length x 12" Width - Recommended For: Germs Remover, Microbe Remover - Bleach-safe, Washable, Durable, Chemical Resistant - Red - 24 / Pack
96 Stock Available
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Red for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
$35.76
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820577 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | HYGEN |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Red |
| Marketing Information | Rubbermaid Commercial Products® HYGEN™ r-40 Recycled Microfiber Cleaning Cloths deliver sustainable strength and proven performance for every cleaning task. Made with 40% post-consumer recycled polyester, HYGEN™ repurposes plastic bottles to reduce reliance on virgin plastics. Engineered for superior durability, it withstands 200 commercial launderings (100 with bleach) while maintaining bright color for easy color coding. Its advanced warp-knit microfiber is split into16 filaments with over 95% splitting ratio, creating maximum surface area to trap dirt and remove 99.9% of tested fungi and bacteria using only water. Designed for wet or dry use, these color-coded cloths help prevent cross-contamination and drive higher productivity across various cleaning tasks. From commercial facilities to home cleaning, HYGEN™ r-40 is built to perform-proving that cleaning supplies can be powerful and responsible. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 200 |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Microfiber |
| Height | 0.06" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 40% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Red
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AMR1001541CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CLO308243588 Stock Available
-
Product Code: CLO308258123 Stock Available
-
Product Code: CLO30827439 Stock Available
-
Product Code: RCP2134283Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: TRK19281515 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT37 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN12CTOut of Stock Locally - Call for More Information