- Energy-efficient operation uses less electricity to minimize operating cost
- 105-degree beam spread illuminates your space with warm white light
- Long-life design provides up to 25,000 hours of light
- LED technology offers 93 CRI and 3,000 Kelvin temperature
- Dimmable construction allows you to set brightness to your preferred level
<
>
Satco 7.5W BR30 3000K LED Bulb
7.50 W - 65 W Incandescent Equivalent Wattage - 120 V AC - 650 lm - BR30 Size - Frosted White - Warm White Light Color - E26 Base - 25000 Hour - 3000°K Color Temperature - 93 CRI - 105° Beam Angle - Dimmable - Reflector - 1 Each
Product Code: SDNS28578
Product Unit: Each
30 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Satco Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | S28578 |
| Manufacturer Website Address | http://www.satco.com |
| Brand Name | Satco |
| Product Name | 7.5W BR30 3000K LED Bulb |
| Marketing Information | LED BR30 bulb with a frosted finish features an energy-efficient design that uses nearly 80 percent less electricity than an incandescent bulb to minimize your operating costs. LED bulb offers a 105-degree beam spread to illuminate your space with a warm white light. Dimmable bulb with 650 lumens provides up to 25,000 hours of light. 120-volt, 7.5-watt bulb also features a 3,000 Kelvin temperature, 93 CRI and medium base. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | LED Light Bulb |
Technical Information
| Bulb Size Standard | BR30 |
| Luminous Flux | 650 lm |
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Maximum Bulb Power | 7.50 W |
| Incandescent Equivalent Wattage | 65 W |
| Base | E26 |
| Light Color | Warm White |
| Dimmable | Yes |
| Finishing | Frosted White |
| Color Temperature | 3000°K |
| Color Rendering Index | 93 |
| Beam Angle | 105° |
| Features | Reflector |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
7.50 W - 65 W Incandescent Equivalent Wattage - 120 V AC - 650 lm - BR30 Size - Frosted White - Warm White Light Color - E26 Base - 25000 Hour - 3000°K Color Temperature - 93 CRI - 105° Beam Angle - Dimmable - Reflector - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.