‹ Prev
Next ›
SC Johnson Manual Soap Dispenser
Manual - 1.06 quart Capacity - Durable, Antimicrobial, Anti-bacterial - Black - 1 Each
10 Stock Available
- Transparent sides cut down on maintenance time and costs
- Durable components ensure long-term cost-efficiency
- BioCote protection inhibits growth of broad spectrum of bacteria and molds
- Fixed product dose discourages product overuse
- Large push button allows easy use by hand or elbow
$6.25
Product Details
General Information
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Manufacturer Part Number | TPB1LDS |
| Manufacturer Website Address | http://www.scjohnson.com |
| Brand Name | SC Johnson |
| Product Name | Manual Soap Dispenser |
| Marketing Information | Manual dispenser features transparent sides to let you clearly see soap leaves without having to open the cover. Dispenser uses durable plastic components and is rigorously tested for high-usage environments to provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. Dispenser push button is exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Fixed product dose delivers the exact amount required to control usage and waste. Ultrasonically sealed cartridge and pump mechanisms prevent the ingress of air into the cartridge during use to help prevent product contamination and ensure fresh product is dispensed every time. Dispenser is designed for S.C. Johnson Professional 1 liter manual cartridges (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.06 quart |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 9.2" |
| Width | 5.2" |
| Length | 4.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
SC Johnson Manual Soap Dispenser
Also Consider
-
Product Code: GOJ5130014 Stock Available
-
Product Code: GOJ513401Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SJN9112841 Stock Available
-
Product Code: SJNHVY4LDB15 Stock Available
-
Product Code: SJNTPW1LDS21 Stock Available
-
Product Code: SJNWHB1LDSOut of Stock Locally - Call for More Information
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DIA0392018 Stock Available
-
Product Code: DIA1098920 Stock Available
-
Product Code: GOJ65340112 Stock Available
-
Product Code: GOJ77300117 Stock Available
-
Product Code: GOJ7734016 Stock Available
-
Product Code: SJNHVY2LDB10 Stock Available
-
Product Code: SJNPRO1LDSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SJNTFDISPSTANDOut of Stock Locally - Call for More Information