‹ Prev
Next ›
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Dispenser Included - For Shipping, Packing, Sealing, Splicing - 1 Pack
106 Stock Available
- Time-proven construction assures superior performance in wide range of environments and applications
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Seals with one strip and keeps boxes closed
- Release coating makes unwind easy while resisting slivering, splitting and tearing
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
$44.06
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 37504RD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3750 |
| Product Name | Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Time-proven construction of this commercial-grade packaging tape assures superior performance in a wide range of environments and applications. It is a great choice for your most critical packaging tape needs. This tape combines Scotch's strong hot-melt adhesive and backing to seal out moisture, dust and dirt. It resists splitting and assures reliable closures. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser that fits comfortably in your hand. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Commercial-Grade Shipping/Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC24276314 Stock Available
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK7004Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM37506142 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC6 Stock Available
-
Product Code: UNV83000Out of Stock Locally - Call for More Information