- 2.4 mil thick; UV-resistant
- Acrylic adhesive
- Made in the USA
- Meets USPS regulations for standard packages
<
>
Scotch Long-Lasting Storage/Packaging Tap
54.60 yd Length x 1.88" Width x 2.4 mil Thickness - 3" Core - Clear - Acrylic - Long Lasting, UV Resistant - For Mailing, Shipping, Packing, Label Protection - 6 / Pack
Product Code: MMM36506
Product Unit: PK1
145 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTTN760106 Stock Available
-
Product Code: BSN3295371505 Stock Available
-
Product Code: BSN3666510 Stock Available
-
Product Code: BWKJSTW775CLROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ICX9078066830 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE658 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2579 Stock Available
-
Product Code: SPR39040Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 36506 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3650 |
| Product Name | Long-Lasting Storage/Packaging Tap |
| Marketing Information | Scotch Moving and Storage Tape features a water-based adhesive that is UV-resistant and holds strong in hot and cold temperatures. It offers a durable seal that's great for both moving and long-term storage. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 2.4 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 40lb/in |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN64013Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DUC242763Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: IPGK28004 Stock Available
-
Product Code: IPGK70041 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC10 Stock Available
-
Product Code: UNV83000Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV913013Out of Stock Locally - Call for More Information