‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite StayFresh Sponge
5.8" Height x 4.6" Width x 4.6" Depth - 4 / Pack - Cellulose - Assorted
825 Stock Available
- Use for washing dishes, wiping up spills and cleaning household appliances
- Also great for getting into tight corners
- 3M's StayFresh Antimicrobial Technology to help resist bacterial odors within the sponge
- Highly absorbent and durable sponge in fresh, vibrant colors
- Recommended surfaces: bath, countertops, glasses and nonstick cookware
$4.02
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7274FD |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | O-Cel-O |
| Product Name | StayFresh Sponge |
| Marketing Information | Handy sponges are great for washing dishes, wiping up small counter spills and cleaning household appliances. The flexible design lets you get into tight corners. 3M's StayFresh Antimicrobial Technology helps resist bacterial odors within the sponge through hundreds of uses. Highly absorbent, durable sponges come in fresh, vibrant colors. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.8" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch-Brite StayFresh Sponge
Also Consider
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT960 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639126389 Stock Available
-
Product Code: KCC030763061 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PGC10124136 Stock Available
-
Product Code: PGC451129832 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SPA71186 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT960 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639126389 Stock Available
-
Product Code: KCC030763061 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PGC10124136 Stock Available
-
Product Code: PGC451129832 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SPA71186 Stock Available