- Zero scratch and 3 times quicker than leading temperature-reactive sponge
- Safe to use on nonstick cookware, countertops, showers and more surfaces across the household
- Cleans everyday messes like grease, grime and dirt so even the messiest of surfaces will shine like new
- Use on cookware - will not take protective coatings off cookware to ensure long-lasting use
- Easy to clean - clean in the dishwasher top rack 20 times or more
<
>
Scotch-Brite Zero Scratch Non-Scratch Scrub Sponges
0.7" Height x 4.4" Width x 2.6" Depth - 6 / Pack - Fiber - Blue
Product Code: MMM5266
Product Unit: PK6
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: BICVLGB11BE360 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125624 Stock Available
-
Product Code: CPCUS03562A671 Stock Available
-
Product Code: GJO200503489 Stock Available
-
Product Code: GMT997487 Stock Available
-
Product Code: MMM14554 Stock Available
-
Product Code: OFX0005752 Stock Available
-
Product Code: SMC1950275 Stock Available
-
Product Code: SMC949149275 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 5266 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Zero Scratch Non-Scratch Scrub Sponges |
| Marketing Information | Experience a gratifying clean with Scotch-Brite Zero Scratch Non-Scratch Scrub Sponges. These scrubber sponges are three times quicker compared to leading temperature-reactive sponges (based on lab-developed studies measuring scouring ability after repeated use). Use for cleaning everyday grease, grime and dirt on safe-to-use surfaces, such as nonstick cookware, countertops and tubs. Nonstick cookware benefits when using these kitchen sponges since they will not remove the protective coatings of your pots and pans. Even the messiest of dishes and surfaces will shine like new with a quick, easy scrub from these dish sponges. Scrubbing fibers of these sponges are made from 100 percent recycled content for a sustainable clean. To clean, put your cleaning sponge in the dishwasher top rack to sanitize and reuse it. Scotch-Brite gives you the power to clean up life's everyday messes - in the kitchen and beyond. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Fiber |
| Height | 0.7" |
| Width | 4.4" |
| Depth | 2.6" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
0.7" Height x 4.4" Width x 2.6" Depth - 6 / Pack - Fiber - Blue
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.