- Large-capacity design streamlines labeling process and ensures crisp prints
- Strong adhesive securely sticks to your envelopes
- For use in Seiko SLP 400, 200 and 100 series
- Also works in Dymo Labelwriter 300 and 400 series printers
<
>
Seiko SmartLabels Large Capacity Address Label Rolls
1 1/8" Width x 3 1/2" Length - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 260 / Roll - 2 / Box
Product Code: SKPSLP2RLH
Product Unit: BX2
208 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: DXE5356DX677 Stock Available
-
Product Code: DXEFH51719 Stock Available
-
Product Code: FEL007030846 Stock Available
-
Product Code: GJO112591249 Stock Available
-
Product Code: GJO30404Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: KCC2127114157 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES220 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: PENC27BPHB3K620 Stock Available
-
Product Code: QUA46071134 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | SLP-2RLH |
| Manufacturer Website Address | http://www.siiprinters.com |
| Brand Name | Seiko |
| Product Series | SLP |
| Product Model | SLP-2RLH |
| Product Name | SmartLabels Large Capacity Address Label Rolls |
| Marketing Information | Large-capacity address labels streamline your labeling process and ensure crisp, legible printouts. Strong adhesive securely sticks to your envelopes. Address labels are designed for Seiko SLP 400, 200 and 100 series, SLP EZ30 and Dymo Labelwriter 300 and 400 series printers. |
| Packaged Quantity | 2 / Box |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/8" |
| Label Length | 3 1/2" |
| Number of Labels per Roll | 260 |
| Core Diameter | 25/32" |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Weight (Approximate) | 6.60 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Seiko SmartLabel Printers:
Dymo LabelWriter Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
1 1/8" Width x 3 1/2" Length - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 260 / Roll - 2 / Box
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.