- Crisp, clear impressions for increased security
- Lasts for more than 1,200 impressions without drying out
- Antimicrobial to impede the spread of germs
- Adhesive backing for attaching to countertops
- Nontoxic inking disk made of recycled wool
<
>
SICURIX Inkless Fingerprint Pad with Adhesive BLACK (38010)
1.5" Height x 1.5" Width x 1.5" Depth - Black Ink - Black - 1 Each
Product Code: BAU38010
Product Unit: Each
127 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN2534777 Stock Available
-
Product Code: BSN36616622 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639121116 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114157 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: SMC949149275 Stock Available
-
Product Code: SPA71362 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW0140 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW0525 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW1067 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Baumgartens |
| Manufacturer Part Number | 38010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.b3.net |
| Brand Name | SICURIX |
| Product Name | Inkless Fingerprint Pad with Adhesive BLACK (38010) |
| Marketing Information | Use this fingerprint ink pad to authenticate checks, legal documents and personal papers by putting your unique fingerprint on them. Inker delivers clear, clean, permanent fingerprints but leaves no residue on your hands. The pad has a long-lasting ink supply and will produce more than 1,200 fingerprints before drying out. Adhesive backing makes it easy to set up. This nontoxic inking disk is made from recycled wool. It is ideal banking, casinos, supermarkets, real estate and schools. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Fingerprint Ink Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |