‹ Prev
Next ›
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
D - x 1 1/4" Width x 1" Length - Light Green - Laminated - 1 Roll
37 Stock Available
- Convenient dispensing box for easy peel-off and application
- Wraparound solid color bar with colored character on white background
- 500 labels/roll in dispensing box
- Compatible with Tab Products 1283 series alphabetical labels
$24.77
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67074 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | BCCR Bar-Style Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Unlike ACCS style labels, these bar-style alphabetical labels are for end-tab folders only. Color-coding labels are tab products compatible. Self-adhesive makes them easy to use. Label measures 1-1/4" wide x 1" high (before folding). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/4" |
| Label Length | 1" |
| Print/Message | D |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Light Green |
| Weight (Approximate) | 4.35 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: SMD6707171 Stock Available
-
Product Code: SMD6707531 Stock Available
-
Product Code: SMD6737041 Stock Available
-
Product Code: SMD6737145 Stock Available
-
Product Code: SMD67372101 Stock Available
-
Product Code: SMD6737331 Stock Available
-
Product Code: SMD67374102 Stock Available
-
Product Code: SMD6737563 Stock Available
-
Product Code: SMD6737662 Stock Available
-
Product Code: SMD6737953 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SMD6707171 Stock Available
-
Product Code: SMD6707531 Stock Available
-
Product Code: SMD6707919 Stock Available
-
Product Code: SMD6708216 Stock Available
-
Product Code: SMD6708319 Stock Available
-
Product Code: SMD6708468 Stock Available
-
Product Code: SMD6708528 Stock Available
-
Product Code: SMD6708618 Stock Available
-
Product Code: SMD67088104 Stock Available
-
Product Code: SMD6708944 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SMD6742039 Stock Available
-
Product Code: SMD6742129 Stock Available
-
Product Code: SMD67422Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD6742312 Stock Available
-
Product Code: SMD6742538 Stock Available
-
Product Code: SMD674261 Stock Available
-
Product Code: SMD6742739 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: SMD6707171 Stock Available
-
Product Code: SMD6707531 Stock Available
-
Product Code: SMD6707919 Stock Available
-
Product Code: SMD6708216 Stock Available
-
Product Code: SMD6708319 Stock Available
-
Product Code: SMD6708468 Stock Available
-
Product Code: SMD6708528 Stock Available
-
Product Code: SMD6708618 Stock Available
-
Product Code: SMD67088104 Stock Available
-
Product Code: SMD6708944 Stock Available