‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Red - 10% Recycled - 100 / Box
9 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- Vibrant red color
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
$64.88
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 12734 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. Tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions to help reduce filing and retrieval time. Use these colorful folders to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Acid-free, letter-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Weight (Approximate) | 1.09 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE0102265 Stock Available
-
Product Code: AVE11911105 Stock Available
-
Product Code: AVE11912299 Stock Available
-
Product Code: AVE11914148 Stock Available
-
Product Code: AVE11918121 Stock Available
-
Product Code: AVE1192475 Stock Available
-
Product Code: GKC1548935 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0102265 Stock Available
-
Product Code: AVE11911105 Stock Available
-
Product Code: AVE11912299 Stock Available
-
Product Code: AVE11914148 Stock Available
-
Product Code: AVE11918121 Stock Available
-
Product Code: AVE1192475 Stock Available
-
Product Code: GKC1548935 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available