‹ Prev
Next ›
Smead Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 11 pt. - Vinyl - Standard Green - 10% Recycled - 25 / Box
20 Stock Available
- Most popular choice for desk drawer filing
- Great new colors brighten up your office
- Coated rod tips allow smooth gliding
- 1/5-cut adjustable tab
$30.09
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Hanging File Folders |
| Marketing Information | A popular choice for desk drawer files, hanging folders keep important papers neat and organized. Coated rod tips allow smooth glide on file drawers. Lighter green on the inside of the folder helps prevent accidental filing of papers between folders. Clear poly tabs (sold separately) can be positioned in several locations on the front or back panel. Hanging folders are made of 11 point color stock. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Tab Material | Vinyl |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Product Material | Vinyl |
| Width | 11 3/4" |
| Depth | 9 1/4" |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: BSN32949PK189 Stock Available
-
Product Code: BSN656262425 Stock Available
-
Product Code: BSN656383973 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA510 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720619 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BK6866 Stock Available
-
Product Code: BSN32949PK189 Stock Available
-
Product Code: BSN656262425 Stock Available
-
Product Code: BSN656383973 Stock Available
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA510 Stock Available
-
Product Code: NATSP1720619 Stock Available