- Shields laptops and tablets from impact and scratch damage
- Lightweight and checkpoint-friendly for easy travel
- Made from durable neoprene
- Fits devices measuring up to 15.6"
<
>
Solo Carrying Case (Sleeve) for 15.6" Notebook - Black
Scratch Resistant Interior, Damage Resistant - Synthetic Body - Checkpoint Friendly - 11.3" Height x 16" Width - 1 Each
Product Code: USLPRO1154
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | SOLO |
| Manufacturer Part Number | PRO115-4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.solocases.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | Bond Sleeve For 15.6" Laptops, Black |
| Marketing Information | Guard your laptop against damage. Padded compartment protects laptops up to 15.6". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Carrying Case |
Product Information
| Style | Sleeve |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Closure Type | Zipper |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Synthetic |
| Durability |
|
| Height | 11.3" |
| Width | 16" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | China |
Overview
Scratch Resistant Interior, Damage Resistant - Synthetic Body - Checkpoint Friendly - 11.3" Height x 16" Width - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.