- Mylar-reinforced edge at binding side prevents tearing from binder
- 20 lb. stock offers excellent rigidity for high-quality feel
- Pre-punched design allows instant organization in binder
- Eco-friendly design contains post-consumer material to reduce global impact
<
>
Sparco Ruled Filler Paper
100 Sheets - Wide Ruled Front Ruling - Ruled Red Margin - 20 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - White Paper - Subject, Reinforced Edges - Recycled - 1 Pack
Product Code: SPRWB213R
Product Unit: PK1
9 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN329542442 Stock Available
-
Product Code: BSN366123468 Stock Available
-
Product Code: BSN36663499 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE281 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2378 Stock Available
-
Product Code: MMM684ARR4211 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE630 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152709 Stock Available
-
Product Code: SPR252262157 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | WB213R |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Ruled Filler Paper |
| Marketing Information | Ruled filler paper features a Mylar-reinforced edge at the binding side to prevent tear-out. Each 20 lb. sheet is punched with three 9/32" round holes to fit inside standard three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Refill Writing Sheet |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
100 Sheets - Wide Ruled Front Ruling - Ruled Red Margin - 20 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - White Paper - Subject, Reinforced Edges - Recycled - 1 Pack