- QUALITY CONSTRUCTION: ETL & UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 10 foot molded patch cord is easy to connect into high density panels with many cables; Compatible w/Cat5e; Available w/Snagless boots for easy wiring conduit installation
- SPECS: Length: 10ft (3m) | Color: Purple | 250 MHz Rated | Structure: 4 Pair UTP | RJ45 | Jacket: PVC | Wire Gauge: 24 AWG Copper | Wiring: ANSI/T568B | ETL Verified | Warranty: Lifetime
<
>
StarTech.com 10ft Purple Cat6 UTP Patch Cable ETL Verified
10 ft Category 6 Network Cable for Network Device - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - 10 Gbit/s - Patch Cable - Gold Plated Connector - CMG - 24 AWG - Purple - 1 Each
Product Code: STCC6PATCH10PL
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | C6PATCH10PL |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 10ft Purple Cat6 UTP Patch Cable ETL Verified |
| Marketing Information | The C6PATCH10PL 10ft Cat 6 Patch Cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a durable purple PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. To ensure long-lasting performance, this high quality Cat 6 patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance. Constructed of only top quality materials, this Gigabit Patch Cable delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty. 100% Copper - a better value StarTech.com Cat6 cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment. 24 AWG Wire This Cat6 cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire. 50-micron Gold Connectors This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.28 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BBNC5EPC70SGN10Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC5EPC70SYL10Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC6APC80SBK10Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNCAT5EPC010RDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04220Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6PATCH10BLOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PAT10GRSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH10GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH10WHOut of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: BBNCAT5EPC015BLOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNCAT6PC015GNOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO00891Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04159Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6ASPAT1GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCM45PATCH25GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH100OROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH100YLOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH14WHOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCN6PATCH35GNOut of Stock Locally - Call for More Information