- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
StarTech.com 5ft White Snagless Cat5e UTP Patch Cable
5 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - White - 1 Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 45PATCH5WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | 45PATCH5WH |
| Product Name | 5ft White Snagless Cat5e UTP Patch Cable |
| Marketing Information |
Cat5e Patch Cable with snagless RJ45 connectors and Power-over-Ethernet capability lets you make fast, Ethernet network connections and meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable, Ethernet network connections. Durable, PVC jacket enables you to color-code your network cable runs as needed. It patches from hub to distribution panel and connects workstation to wall outlet. To ensure long-lasting performance, this high-quality, Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. Cable also features molded, PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage that could decrease network performance. 24-gauge copper wire supports a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE), Made of only top-quality materials, this cord delivers reliable performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 5 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Conductor | Copper |
| Boot Type | Snagless |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/45patch5wh_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/45patch5wh_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/45patch5wh_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
-
Product Code: APW3827GY5Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC5EPC70GY05Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC5EPC70SBL05Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC5EPC70SWH05Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC5EPC70WH05Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC6PC70BK05Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNCAT5EPC005RDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNCAT5EPC005WHOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNCAT6PC005RDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BLKA3L98005BLKOut of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: BBNC5EPC70SBK15Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC5EPC70VT10Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNC6PC70GN10Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BBNCAT6PC006WHOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04039Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04121Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CGO04243Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6ASPAT15GROut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6ASPAT7AQOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: STCC6PATCH50GNOut of Stock Locally - Call for More Information